Susret hrvatskih pjevačkih zborova zborski je festival od nacionalne važnosti s dugogodišnjom tradicijom koji na godišnjoj razini okuplja najbolje hrvatske zborove s više od 600 pjevača. Ova razglednica hrvatskog zborskog amaterizma zamišljena je kao natjecanje i susret ljubitelja zborskog pjevanja koju Hrvatski sabor kulture kontinuirano održava od 1968. godine, s ciljem okupljanja i poticanja amatera i njihovog sustavnog razvoja.

50. izdanje Susreta održano je 7.-8. listopada 2017. godine u Gradu Rovinju, uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture RH. Uz Hrvatski sabor kulture, organizaciju Susreta ove godine potpisuju Maistra d.d., Komorni zbor Rubino i Hrvatsko društvo skladatelja, dok su supokrovitelji Istarska županija, Grad Rovinj i Turistička zajednica Grada Rovinja.

Izbor zborova sudionika ovogodišnjeg Susreta rezultat je ukupno 13 selekcija unutar 9 županijskih smotri i 4 samostalna preslušavanja koja su održana prema sljedećem rasporedu:

6. 5. 2017., Daruvar, Smotra puhačkih orkestara i 20. smotra pjevačkih zborova Bjelovarsko- bilogorske županije
Selektor: Mladen Tutavac
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Mješoviti zbor KUD-a Graničar, Garešnica
 
31. 5. 2017., Zagreb, 40. susreti zagrebačkih glazbenih amatera, Koncert zborova i vokalnih ansambala grada Zagreba 
Selektor: Ivan Josip Skender
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Akademski zbor Filozofskog fakulteta Zagreb „Concordia discors“
Pjevački zbor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu „Capella juris“ 
 
4. 6. 2017., Varaždin, 14. županijska smotra pjevačkih zborova i malih vokalnih sastava Varaždinske 
županije
Selektor: Robert Homen
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Mješoviti pjevački zbor KUD „Rudolf Rajter“, Ivanec
 
10. 6. 2017., Ronjgi, Susret pjevačkih zborova Primorsko-goranske županije „Kanat pul Ronjgi“ 2017.
Selektor: Igor Vlajnić
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Djevojački zbor PZM „Josip Kaplan“, Rijeka
 
11.6.2017. Karlovac, 52. smotra pjevačkih zborova i vokalnih grupa Karlovačke županije
Selektor: Marko Skorin
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Djevojački zbor PHDP „Zora“, Karlovac
 
11.6.2017., Križevci, 18. Smotra zborova pjevačkih zborova i 14. smotra malih pjevačkih sastava 
Koprivničko-križevačke županije 
Selektor: Ivan Josip Skender
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci
 
17. 6. 2017., Sveta Marija, 19. smotra pjevačkih zborova i vokalnih skupina Međimurja
Selektor: Tomislav Habulin
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Pjevački zbor „Josip Vrhovski“, Nedelišće 
 
18. 6. 2017., Vrbovec, 18. Susret pjevačkih zborova i malih vokalnih sastava Zagrebačke županije 
Selektor: Robert Homen
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“, Zaprešić
 
19. 6. 2017., Petrinja, Smotra zborova Sisačko-moslavačke županije
Selektor: Robert Homen
Odabrani predstavnici za 50. SHPZ
Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja
 
Samostalna preslušavanja

10. 6. 2017., Tuhelj, samostalno preslušavanje, KUD „Naša lipa“ Tuhelj
Selektor: Marko Skorin

8. 6. 2017., Osijek, samostalno preslušavanje, Hrvatsko pjevačko društvo „Lipa“ Osijek
Selektor: Mladen Tutavac

8. 6. 2017., Virovitica, samostalno preslušavanje, Hrvatsko pjevačko društvo „Rodoljub“ Virovitica
Selektor: Zlatan Sindičić

17. 6. 2017., Rovinj, samostalno preslušavanje, Komorni zbor „Rubino“, Rovinj
Selektorica: Đeni Dekleva-Radaković

50. Susret svojim je dvodnevnim programom ponudio rovinjskoj publici pregršt glazbenih poslastica. U subotu, 7. listopada, zborovi su se predstavili u natjecateljskom dijelu u koncertnoj dvorani Adris s početkom u 17 sati. Nedjelja 8. listopada bila je posvećena revijalnom programu, kada su zborovi po prvi puta pjesmom okupirali ulice grada domaćina. Zborovi pjevaju Rovinju – ad libitum“ kreativni je naslov programa kojim su zborovi zahvalili gradu domaćinu pjevajući na najatraktivnijim lokacijama Rovinja, prvo pojedinačnim nastupima, a potom i zajedničkim pjevanjem svih 600 pjevača sudionika 50. Susreta na rovinjskom glavnom trgu. Zborska revija, nastavila se u bivšoj tvornici duhana Rovinj od 12 h koja je kulminirala dodjelom nagrada. Ulaz na sva događanja je besplatan.

Video snimke nastupe zborova s 50. Susreta pogledajte na YouTube kanalu HSK-a na linku: https://goo.gl/VEbisp

FB stranica 50. Susreta: https://goo.gl/JHGmrh

50. SUSRET HRVATSKIH PJEVAČKIH ZBOROVA
Rovinj, 7.-8. listopada 2017.
 
NAGRADE STRUČNOG POVJERENSTVA
(Josip Jerković, predsjednik, Robert Homen i Igor Vlajnić, članovi)
 
ZLATNA PLAKETA I GRAND PRIX 50. SUSRETA HRVATSKIH PJEVAČKIH ZBOROVA
Hrvatsko pjevačko društvo „Lipa”, Osijek (Broj bodova: 98.00)
Valerija Fischbach, dirigentica                     
 
ZLATNA PLAKETA
Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec (Broj bodova: 90.73)
Senka Bašek-Šamec, dirigentica       
 
SREBRNE PLAKETE
Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec (Broj bodova: 85.13)
Jelena Gotal, dirigentica       
Pjevački zbor „Josip Vrhovski“, Nedelišće (Broj bodova: 85.20)
Branimir Magdalenić, dirigent         
Hrvatsko pjevačko društvo „Rodoljub“, Virovitica (Broj bodova: 86.33)
Mirna Mihalković, dirigentica           
Djevojački zbor Pjevačkog zbora mladih „Josip Kaplan“, Rijeka (Broj bodova: 86.37)
Doris Kovačić, dirigentica      
Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci (Broj bodova: 87.40)
Ozren Bogdanović, dirigent  
Kulturno umjetničko društvo „Naša Lipa“, Tuhelj (Broj bodova: 88.00)
Armando Slaviček, dirigent  
Akademski zbor Filozofskog fakulteta u Zagrebu „Concordia discors“, Zagreb (Broj bodova: 88.00)
Lobel Filipić, Vinko Karmelić, dirigenti         
 
BRONČANE PLAKETE
Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja (Broj bodova: 74.15)
Josip degl'Ivellio, dirigent     
Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“, Zaprešić  (Broj bodova: 74.70)
Hrvoje Banaj, dirigent                       
Kulturno umjetničko društvo „Graničar“, Garešnica (Broj bodova: 74.93)
Branko Medved, dirigent      
Djevojački zbor PHPD-a „Zora“, Karlovac   (Broj bodova: 76.13)
Radmila Bocek, dirigentica   
 
NAGRADA HRVATSKOG DRUŠTVA SKLADATELJA     
Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec ( Jelena Gotal, dirigentica), za izvedbu djela “Na novu plovidbu” Ivana Josipa Skendera
 
POSEBNE NAGRADE
 
NAGRADA ZA NAJBOLJU IZVEDBU DJELA SUVREMENOG SKLADATELJA:
Kulturno umjetničko društvo „Naša Lipa“, Tuhelj (Armando Slaviček, dirigent), za izvedbu djela “Ja zbi rad cigajner bil” Tadeje Vulc.
 
NAGRADA ZA NAJUSPJEŠNIJU IZVEDBU REVIJALNOG DIJELA PROGRAMA (KOJU DODJELJUJU PREDSTAVNICI ZBOROVA SUDIONIKA)
Pjevački zbor „Josip Vrhovski“, Nedelišće
Branimir Magdalenić, dirigent

DODATNE NAGRADE
Pet ukupno najuspješnijih zborova osvojili su i pozivnicu za nastup na 2.Međunarodnom glazbenom festivalu adventskih i božićnih pjesama u Crkvi sv. Katarine u Zagrebu. Riječ je o zborovima: Hrvatsko pjevačko društvo „Lipa”, Osijek, Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec, Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci, Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci, Kulturno umjetničko društvo „Naša Lipa“, Tuhelj i Akademski zbor Filozofskog fakulteta u Zagrebu „Concordia discors“, Zagreb.
 
Hrvatsko pjevačko društvo „Lipa”, Osijek osvojilo je i nastup na Razglednici 7 kulturno-umjetničkog amaterizma RH u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu 2018.

PROGRAM SUSRETA
 
Subota, 7. listopada 2017.
17 h, Koncertna dvorana Adris
 
SVEČANO OTVARANJE
 
Vilma Gracia Žmak, mezzoopran
Josip Runjanin (stihovi: A. Mihanović): Lijepa naša domovino
Matko Brajša-Rašan (stihovi: I. Cukon): Krasna zemljo Istro mila
 
GOSTI - Zbor KUD-a „Marco Garbin“ Zajednice Talijana „Pino Budicin“
Riccardo Sugar, dirigent
Dvije rovinjske bitinade:
(anon.) E guarda già da secoli
Vlado Benussi: òi bitinade
 
POZDRAVNE RIJEČI
 
NATJECATELJSKI PROGRAM
 
1. Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja
Josip degl'Ivellio, dirigent
Hilarion Alfeyev: Svjete tihij                   
Domenico Bartolucci: Salve regina
Nikola Bašić: Odlazimo
Emil Cossetto: Čardaš
 
2. Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“, Zaprešić
Hrvoje Banaj, dirigent
Ivan pl. Zajc: Ples satira
Johann Sebastian Bach: Koral: Wer nur den lieben Gott lässt walten
Rudolf Matz: Lovac
Vuprem oči, narodna iz Međimurja (obrada: Vinko Žganec)
 
3. Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci
Ozren Bogdanović, dirigent
Stevan St. Mokranjac: Druga rukovet, Iz moje domovine
Solist: Ivan Car
Zlatko Grgošević: Pjesma orača
Franjo Lučić: Tekla voda
 
4. Pjevački zbor „Josip Vrhovski“, Nedelišće
Branimir Magdalenić, dirigent   
Emil Cossetto: Kirales
Josip Vrhovski: Naricalka
Todor Skalovski: Makedonska humureska
 
5. Hrvatsko pjevačko društvo „Rodoljub“, Virovitica
Mirna Mihalković, dirigentica
Orlando di Lasso: Echolied
Franjo Lučić: Tekla voda
John Rutter: The Lord bless you and keep you
Klavirska pratnja: Ines Hustić
Davor Bobić: Lipa divojka
 
6. Kulturno umjetničko društvo „Graničar“, Garešnica
Branko Medved, dirigent
Tomislav Uhlik: Aleluja
Domagoj Markulin (prilagodio: Mato Lešćan): Panis Angelicus
Solistica: Ivana Gereci
Klavirska pratnja: Monika Farkaš
Josip Kaplan: Lepo naše ravno polje
 
7. Djevojački zbor Pjevačkog zbora mladih „Josip Kaplan“, Rijeka
Doris Kovačić, dirigentica
Baldassare Donato: Chi la gagliarda
Ivan pl. Zajc: Ave Maria
Josip Kaplan: Rožica
Huddie William Ledbetter (obrada: Moria Smiley): Bring Me Little Water, Silvy
 
8. Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec
Jelena Gotal, dirigentica
               Ivan Josip Skender: Na novu plovidbu
Orlando di Lasso: Matona mia cara
Josip Magdić: Oči joj gorski izvori
Boris Papandopulo: Kad igra kolo
              
9. Kulturno umjetničko društvo „Naša Lipa“, Tuhelj
Armando Slaviček, dirigent
Josip Hatze: Hrvatska rapsodija
Emil Cossetto: Kirales
Tadeja Vulc: Jaz bi rad cigajnar bil              
 
10. Djevojački zbor PHPD-a „Zora“, Karlovac  
Radmila Bocek, dirigentica
John Rutter: God Be in My Head
Branko Starc: Neću ja u švore
Božo Potočnik: Polegala trava detela
 
11. Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Senka Bašek-Šamec, dirigentica
Branko Starc: Sanctus iz Missa votiva
Antonín Dvořák (prilagodba: William Arms Fischer): Goin' home
Vladimir Berdović: Linđo
                                                           
12. Hrvatsko pjevačko društvo „Lipa”, Osijek
Valerija Fischbach, dirigentica
Anton Bruckner  : Os justi, gradual za zbor u lidijskom modusu, WAB 30
Felix Mendelssohn Bartholdy: Jagdlied op. 59, br. 6
Emil Cossetto: Tam prek Drave Grmlavica
György Orbán: Pange lingua         
 
13. Akademski zbor Filozofskog fakulteta u Zagrebu „Concordia discors“, Zagreb
Lobel Filipić, Vinko Karmelić, dirigenti
Vsa lipa jesi, narodna s otoka Paga (obrada: Izak Špralja)  
Jakov Gotovac: Jadovanka za teletom
Turkinjica konja jaše, narodna s otoka Brača (obrada: Ivana Šutić)
Svetoj žrtvi uskrsnici, narodna iz doline Neretve (obrada: Joško Ćaleta)
 
              
 
Nedjelja, 8. listopada 2017.
 
10 h, Rovinj, odabrane lokacije
ZBOROVI PJEVAJU ROVINJU - ad libitum
 
12 h, Bivša tvornica duhana Rovinj
REVIJALNI PROGRAM
 
1. Kulturno umjetničko društvo „Naša Lipa“, Tuhelj
Armando Slaviček, dirigent
Ukuthula, afrička molitva (obrada: Andre van der Merwe)
 
2. Kulturno umjetničko društvo „Graničar“ , Garešnica
Branko Medved, dirigent
Nacio Herb Brown: Singin` in the Rain
Vlado Sunko: Hvalite Gospodina
Solistica: Ivana Gereci
Klavirska pratnja: Monika Farkaš
 
3. Hrvatsko pjevačko društvo „Rodoljub“, Virovitica
Mirna Mihalković, dirigentica
Elvis Presley (obrada: Branko Starc): Love me tender
Solisti: Monika Peula i Zrinko Jurić Čivro
Gitarska pratnja: Mario Petrinjak
Bob Crewe, Bob Gaudio (obrada: Vedran Gorjup): Sjaj u tami
 
4. Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec
Jelena Gotal, dirigentica
Jure May Stanić (obrada: Vladan Vuletin): Tko sam ja da ti sudim
Gitarska pratnja: Karlo Pepelnik i Kristijano Roginek
 
5. Djevojački zbor Pjevačkog zbora mladih „Josip Kaplan“, Rijeka
Doris Kovačić, dirigentica
Neno Belan (obrada: Olja Dešić): Rijeka snova
Pat Ballard (obrada: Ed Lojeski): Mr. Sandman      
 
6. Akademski zbor Filozofskog fakulteta u Zagrebu „Concordia discors“, Zagreb
Lobel Filipić, Vinko Karmelić, dirigenti
Denis Batinović (obrada: Mojmir Čačija): Uvik ću te svojom zvati
Rajko Dujmić, Stevo Cvikić (obrada: Vedran Ivanković): Dobre djevojke
 
7. Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja
Josip degl'Ivellio, dirigent
Johan Strauss (obrada: Mladen Stahuljak): Na  lijepom  plavom  Dunavu
Klavirska pratnja: Mario Čopor
 
8. Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci
Ozren Bogdanović, dirigent
Jovano, Jovanke, narodna iz Makedonije (obrada: Ozren Bogdanović)
Instrumentalna pratnja: Tamburaški sastav „Žute Dunje“ i Robin Petić, udaraljke
 
9. Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“, Zaprešić
Hrvoje Banaj, dirigent
Hoyt Curtin, Joseph Barbera, William Hanna (obrada: Hrvoje Banaj): The Flintstones Theme Song
Moja diridika, narodna iz Slavonije (obrada: Emil Cossetto)              
 
10. Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Senka Bašek-Šamec, dirigentica
Senka Bašek Šamec: Fašnjak
Branko Starc: Iphafonia
 
11. Pjevački zbor „Josip Vrhovski“, Nedelišće
Branimir Magdalenić, dirigent
Vinko Žganec: Vehni, vehni fijolica
Freddie Mercury (obrada: Mark Brymer): Bohemian Rhapsody
Klavirska pratnja: Maja Magdalenić Barić
 
12. Djevojački zbor PHPD-a „Zora“, Karlovac  
Radmila Bocek, dirigentica
Robin Pecknold (Katie Schuld Pentatonix Transcription): White Winter Hymnal
Bubanj kahon: Karlo Kralj
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Stig Andersson: Mamma Mia!
Solistica: Amrita Bocek
Klavirska pratnja: Ognjen Gravora      
 
13. Hrvatsko pjevačko društvo „Lipa“, Osijek
Valerija Fischbach, dirigentica
Georg Friedrich Handel (obrada: Mervyn Warren, Michael O. Jackson, Mark Kibble): Hallelujah iz oratorija Mesija
Solistica: Dora Vestić
Klavirska pratnja: Igor Rončević
Bubanj kahon: Mateo Grigić
 
ZAJEDNIČKO PJEVANJE SVIH ZBOROVA
Robert Homen, dirigent
G.D.Weiss, H.Peretti, L.Creatore (obrada: Ejvind Dengso): Can't help falling in love
Emil Cossetto: Čardaš