33. Susret hrvatskih puhačkih orkestara

Susret hrvatskih puhačkih orkestara najveći je festival ovog tipa u RH koji tradicionalno okuplja od 15 do 20 puhačkih orkestara s više od 700 sudionika. Cilj Susreta je  prikazati najvrjednija ostvarenja amaterskih puhačkih orkestara u RH, stimulirati glazbeno stvaralaštvo te educirati i unaprijediti razinu glazbovanja stručnim savjetovanjem voditelja orkestara. 

33. izdanje Susreta održano je 8. i 9. lipnja 2019. u Novom Vinodolskom. Na Susretu je nastupilo 5 orkestara u A i 11 orkestara u C kategoriji koncertnog programa koji su svoj nastup morali izboriti na županijskim smotrama. Kao gost nasupila je Mengeška godba iz Slovenije pod ravnanjem Dimitrija Lederera sukladno zajedničkoj suradnji HSK-a i Javnog sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti.

Susret je ostvaren u suorganizaciji Hrvatskog sabora kulture (HSK), Grada Novog Vinodolskog, Grada Crikvenice, Centra za kulturu Novog Vinodolskog, HDS –ZAMP-a, TZ Novog Vinodolskog, TZ Crikvenice i Jadrana d.d. Crikvenica. Stručni savjet za puhačku glazbu HSK-a u sastavu M. Tarbuk, Š. Vulelija, M. Saje, M. Komazin i J. Kapović odredio je Pravila i programske odrednice Susreta. Stručno povjerenstvo u sastavu Miro Saje, Vanja Lisjak i Ivan Josip Skender vrednovalo je natjecateljske nastupe orkestara na Susretu.

Susret je završio dodjelom priznanja i nagrada Hrvatskog sabora kulture i Hrvatskog društva skladatelja:

C KATEGORIJA                       

Puhački orkestar Čazma, Prosjek bodova: 75.54, BRONČANA PLAKETA

Puhački orkestar DVD-a Ogulin, Prosjek bodova: 77.34, BRONČANA PLAKETA

Puhački orkestar DVD-a Virje, Prosjek bodova: 77.63, BRONČANA PLAKETA

Puhački orkestar Grada Ludbrega, Prosjek bodova: 81.84, SREBRNA PLAKETA

Puhački orkestar DVD-a Gornji Desinec, Prosjek bodova: 82.63, SREBRNA PLAKETA

Gradska glazba Virovitica, Prosjek bodova: 83.29, SREBRNA PLAKETA

Gradska glazba Sinj, Prosjek bodova: 85.71, ZLATNA PLAKETA

Puhački orkestar Grada Preloga, Prosjek bodova: 89.21, ZLATNA PLAKETA

Puhački orkestar Krapina, Prosjek bodova: 90.00, ZLATNA PLAKETA S POHVALOM

Puhački orkestar DVD-a Đurđevac,  Prosjek bodova: 92.75, ZLATNA PLAKETA S POHVALOM

Puhački orkestar HKUD-a Željezničar, Prosjek bodova: 93.84, ZLATNA PLAKETA S POHVALOM

 

A KATEGORIJA                       

GPO Hrvatskih željeznica Varaždin, Prosjek bodova: 87.17, ZLATNA PLAKETA

Puhački orkestar Mrzlo Polje, Prosjek bodova: 90.04, ZLATNA PLAKETA S POHVALOM

Gradska glazba „Trenkovi panduri“, Požega, Prosjek bodova: 94.25, ZLATNA PLAKETA S POHVALOM

Puhački orkestar „Lipa“ Tuhelj, Prosjek bodova: 94.25, ZLATNA PLAKETA S POHVALOM

HPO Gradska glazba Imotski, Prosjek bodova: 96.88, ZLATNA PLAKETA S POHVALOM

 

Nagrada Hrvatskog društva skladatelja

HPO Gradska glazba Imotski za izvedbu skladbe „Morlački ples“ Tonća Ćićerića

 

Ekskluzivni sponzori 33. Susreta, tvrtke Euro-Unit d.o.o., Yamaha Music Europe, Buffet Crampon, Canorus i Lion Style za najuspješnije orkestre osigurali su sljedeće vrijedne nagrade:

Kategorija A

1.Yamaha YAS280 alt saksofon

2. Yamaha SD255 metalni doboš

3. Lion Style LS-MUS-120 stalak za note

Kategorija C

1.  Buffet Crampon Prodige Bb klarinet

2.  Canorus FL-502 flauta

3. Lion Style LS-MUS-080B stalak za note 

 

****

 

SUDIONICI 33. SUSRETA HRVATSKIH PUHAČKIH ORKESTARA

Programske odrednice Susreta pripremila je stručna služba u suradnji sa Stručnim savjetom za puhačku glazbu Hrvatskog sabora kulture. Prema Pravilima Susreta, pravo nastupa na 33. Susretu hrvatskih puhačkih orkestara ostvarili su najuspješniji predstavnici A i C kategorije koncertnog programa s održanih 10 županijskih i regionalnih/selekcijskih smotri na kojima je nastupilo 49 orkestra s ukupno 1740 glazbenika.

Županijske i regionalne smotre održane su po sljedećem rasporedu:
6.4.2019., Virje, OŠ Viktora Šignjara, 20. Smotra puhačkih orkestara Koprivničko-križevačke županije
Organizatori
Domaćini: Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Koprivničko-križevačke županije / PO DVD-a Virje
Selektor: Šime Vulelija
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:  
Puhački orkestar DVD-a Đurđevac, C kategorija
Puhački orkestar DVD-a Virje, C kategorija           
 
13.4.2019., Prelog, Dom kulture, Smotra puhačkih orkestara Međimurske županije, natjecateljski dio
Organizatori/Domaćini: Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije, Puhački orkestar Grada Preloga
Selektor: Šime Vulelija
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:      
Puhački orkestar grada Preloga, C kategorija
 
17.4.2019., Grad Zagreb, 42. susreti zagrebačkih glazbenih amatera, Susret puhačkih orkestara Grada Zagreba
Organizatori: Centar za kulturu Trešnjevka, Zagrebački glazbeni podij
Selektor: Šime Vulelija
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:     
Puhački orkestar HKUD -a Željezničar , C kategorija
 
27.4.2019., Imotski, Kino dvorana, 11. smotra puhačkih orkestara Splitsko-dalmatinske županije
Organizatori/Domaćini: Zajednica puhačkih orkestara Splitsko-dalmatinske županije, Gradska glazba Imotski
Selektor: Hari Zlodre                    
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:
HPO Gradska glazba Imotski, A kategorija
Gradska glazba Sinj, C kategorija
 
28.4.2019., Zabok, Selekcijski koncert puhačkih orkestara Krapinsko-zagorske županije
Organizatori/Domaćini: Puhački orkestar „Lipa“ Tuhelj
Selektor: Mladen Tarbuk 
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:
Puhački orkestar „Lipa“ Tuhelj, A kategorija
Puhački orkestar Mrzlo Polje, A kategorija
Puhački orkestar Krapina, C kategorija
 
28.4.2019., Varaždin, Dvorana KUD-a HŽ u Varaždinu, 17 sati, 16. županijska smotra puhačkih orkestara Varaždinske županije
Organizatori: ZKUU Varaždinske županije
Selektor: Robert Homen
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:
Gradski puhački orkestar Hrvatskih željeznica Varaždin, A kategorija
Puhački orkestar Grada Ludbrega, C kategorija
 
28.4.2019., Zaprešić, Dvorana POU Zaprešić, 33. susret puhačkih orkestara Zagrebačke županije 
Organizatori/Domaćini: Zajednica kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije, Puhački orkestar Zaprešić
Selektor: Šime Vulelija 2019.  
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:
Puhački orkestar DVD-a Gornji Desinec, C kategorija
 
4.5.2019., Valpovo, 40. smotra Saveza amaterskih puhačkih orkestara Slavonije i Baranje
Organizatori: Savez amaterskih puhačkih orkestara Slavonije i Baranje,
Selektor: Vanja Lisjak
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:
Gradska glazba „Trenkovi panduri“, Požega, A kategorija
Gradska glazba Virovitica, C kategorija
 
12.5.2019., Karlovac, Zorin dom, 20. smotra puhačkih orkestara Karlovačke županije
Organizatori: ZAKUD Karlovačke županije i ZOAKD Karlovac
Selektor: Šime Vulelija
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:
Puhački orkestar DVD-a Ogulin, C kategorija
 
12.5.2019., Kino-dvorana Pučkog otvorenog učilišta, Daruvar, 18. županijska smotra puhačkih orkestara Bjelovarsko-bilogorske županije
Organizatori: ZAKUU Bjelovarsko-bilogorske županije
Selektor: Šime Vulelija
Odabrani predstavnici za 33. SHPO:
Puhački orkestar Čazma, C kategorija, C kategorija

PROGRAM SUSRETA
SUBOTA, 8. 6. 2019.
Novi Vinodolski
Trg Ivana Mažuranića, 16.30 h

ZAJEDNIČKO MUZICIRANJE ORKESTARA SUDIONIKA
Ludwig van Beethoven (obrada: Ron Coxherd, prilagodba: Ivan Glibota): Oda radosti iz 9. simfonije u d-molu, op. 125., 4. stavak: finale
Marko Poklepović: Novovinodolska koračnica
Ivan Glibota, dirigent


Dom kulture, 17.00
SVEČANO OTVORENJE

Josip Runjanin: Lijepa naša domovino
Puhački orkestar DVD-a Gornji Desinec
Miroslav Poljančić, dirigent

Pozdravne riječi organizatora, suorganizatora i pokrovitelja

NATJECATELJSKI PROGRAM
NASTUP ORKESTARA C KATEGORIJE 

Puhački orkestar DVD-a Gornji Desinec
Miroslav Poljančić, dirigent
Robert W. Smith: Encanto
Jacob de Haan: Concerto d'Amore

Gradska glazba Virovitica
Silvio Paloš, dirigent

Robert W. Smith: Encanto
Phillip Sparke: Blue Rock

Puhački orkestar Grada Preloga
Igor Hrustek, dirigent

Ed Huckeby: Acclamations
Robert W. Smith: Encanto

Gradski puhački orkestar Krapina
Branko Cvrtila, dirigent

Robert W. Smith: Encanto
Ivan Božićević: P.U.H.
Robert Shelden: Storm Warning!

Puhački orkestar DVD-a Ogulin
Ivan Masten, dirigent

Ennio Morricone (obrada: Robert Longfield): Gabriel's Oboe
Ena Angelov, saksofon  
Robert W. Smith: Encanto
Domagoj Vuković : Kultur

PAUZA

Puhački orkestar DVD-a Đurđevac
Božidar Škurdija, dirigent

Vjekoslav Rosenberg-Ružić (obrada: Dragan Sremec): Tko Hrvat, taj soko
Robert W. Smith: Encanto
The Doors (obrada: Paul Murtha): The Doors in Concert

Puhački orkestar DVD-a Virje 
Josip Pankarić, dirigent

Nikolaj Rimskij Korsakov (obrada: Jay Bocook): Procession of the Nobles
Robert W. Smith: Encanto
Johannes Brahms (obrada: Robert Longfield): Mađarski ples br. 6

Puhački orkestar Grada Ludbrega
Marko Novak, dirigent

Johann Strauss ml.: Živio!, koračnica prema motivima iz operete Jabuka, op.456
Robert W. Smith: Encanto
Nikica Kalogjera: Hrvatski biseri

Puhački orkestar HKUD-a Željezničar, Zagreb
Mateo Narančić, dirigent

Robert W. Smith: Encanto
Michael Sweeney: Lament and Tribal Dances
Julius Fučik: Einzug der Gladiatoren

Kulturno društvo Mengeška godba – GOSTI
Dimitrij Lederer, dirigen
t
Vinko Štrucl: Židana Marela 
Bert Appermont: Jericho 
Vinko Štrucl: Pozdrav prijateljem iz Alpski kvintet
Janez Per, bariton

NEDJELJA, 9. 6. 2019.
Novi Vinodolski
Dom kulture, 11 h


NASTUP ORKESTARA C KATEGORIJE 

Puhački orkestar Čazma
Zdravko Perđun, dirigent

Ivica Badurina (obrada: Berislav Kezele): Vilo moja
Robert W. Smith: Encanto
Norbert Gälle (obrada: Siegfried Rundel): Böhmischer Traum

Gradska glazba Sinj
Grgo Grubišić, dirigent

Robert W. Smith: Encanto
Jacob de Haan: Ross Roy

PAUZA

NASTUP ORKESTARA A KATEGORIJE 

Gradska glazba „Trenkovi panduri“, Požega
Mirko Ćaćić, dirigent

Tonći Ćićerić: Morlački ples
Satoshi Yagisawa: Moses and Ramses
Václav Nelhýbel: Trittico

Puhački orkestar Mrzlo Polje
Miroslav Vukovojac-Dugan, dirigent

Tonći Ćićerić: Morlački ples
Satoshi Yagisawa: Moses and Ramses
Menno Bosgra: Dublimania
Johan de Meij: Klezmer Classics

Puhački orkestar „Lipa“ Tuhelj
Ivan Kšenek, dirigent

Satoshi Yagisawa: Moses and Ramses
Tonći Ćićerić: Morlački ples
José Alberto Pina: The Ghost Ship

Gradski puhački orkestar Hrvatskih željeznica Varaždin
Darko Navoj, dirigent

Satoshi Yagisawa: Moses and Ramses
Tonći Ćićerić: Morlački ples
Gustav Holst: Prva suita u Es-duru, op. 28
Chaconne - Intermezzo - March

Hrvatski puhački orkestar Gradska glazba Imotski
Ivan Glibota, dirigent

Satoshi Yagisawa: Moses and Ramses
Tonći Ćićerić: Morlački ples
Jan Bosveld: Cobra

SVEČANA DODJELA PRIZNANJA I NAGRADA

ZATVARANJE SUSRETA


***


REVIJALNI PROGRAM SUSRETA
Promenadni koncerti 


SUBOTA, 8.6.2019., 19 h
CRIKVENICA  - Trg Stjepana Radića
 
19.00-19.15 Puhački orkestar Mrzlo Polje
19.15-19.30 Puhački orkestar „Lipa“ Tuhelj
19.30-19.45 Gradski puhački orkestar Hrvatskih željeznica Varaždin
19.45-20.00 Gradska glazba „Trenkovi panduri“, Požega

NEDJELJA, 9.6.2019., 10.00 h
NOVI VINODOLSKI - Trg Ivana Mažuranića
10.00-10.15 Puhački orkestar DVD-a Gornji Desinec
10.15-10.30 Gradska glazba Virovitica 
10.30-10.45 Puhački orkestar Krapina
10.45-11.00 Puhački orkestar DVD-a Ogulin
SELCE - Trg palih boraca (Harmica) 
10.00-10.15 Puhački orkestar DVD-a Đurđevac
10.15-10.30 Puhački orkestar DVD-a Virje 
10.30-10.45 Puhački orkestar Grada Ludbrega
10.45-11.00 Puhački orkestar HKUD-a Željezničar




Ekskluzivni sponzori 33. Susreta