Završen 56. FHKA - 22 predstave, 6 dana, 2 grada

Svečanom završnicom i dodjelom nagrada 29. svibnja 2016. u vodičkom Kulturnom centru završeno je 56. izdanje Festivala hrvatskih kazališnih amatera koji već 56 godina prezentira najbolja dramska ostvarenja hrvatskih amaterskih kazališta i udruga. Najbolje hrvatske amaterske skupine, odabrane u konkurenciji od 180 prijavljenih, odigrale su 22 najuspješnije predstave u Pazinu, od 20. do 22. svibnja i Vodicama, od 27. do 29. svibnja.

 

 

Svih 6 festivalskih dana budno je pratilo Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Vesna Tominac Matačić, glumica, Anica Tomić, redateljica i Igor Ružić, kazališni kritičar, a prema njihovoj odluci u svečanoj završnici proglašene su nominacije i dobitnici festivalskih nagrada:

NOMINACIJE I NAGRADE 56. FHKA

Za NAJBOLJU PREDSTAVU U CJELINI nominirane su predstave:
1. ZOO! Dramskog studija DADA Kazališne družine Pinklec i Centra za mlade Čakovec
2. Teštamenat u izvedbi Kazališta Nova scena, Vinkovci
3. Ne izlazi bez čarapa u izvedbi Kazališne družine “Štolcer” Čakovec

NAGRADA ZA NAJBOLJU PREDSTAVU 56. FHKA pripala je Dramskom studiju DADA Kazališne družine Pinklec i Centru za mlade Čakovec za predstavu ZOO!

Za NAJBOLJU REŽIJU nominirani su:
1. Davor Dokleja za režiju predstave ZOO! Dramskog studija DADA Kazališne družine Pinklec i Centra za mlade Čakovec
2. Andrijana Raguž za režiju predstave Teštamenat Kazališta Nova scena, Vinkovci
3. Dejan Buvač za režiju predstave Ne izlazi bez čarapa Kazališne družine „Štolcer“ Čakovec

NAGRADU ZA NAJBOLJU REŽIJU dobio je: Dejan Buvač za režiju predstave Ne izlazi bez čarapa u izvedbi Kazališne družine „Štolcer“ Čakovec

Za NAJBOLJI NOVI DRAMSKI TEKST ILI PRILAGODBU nominirani su:
1. Kristina Štebih za originalni dramski tekst Ne izlazi bez čarapa u izvedbi Kazališne družine „Štolcer” Čakovec
2. Davor Mojaš za adaptaciju teksta Antuna Gleđevića Skarestija od bumbaka u izvedbi Studentskog teatra „Lero“ Dubrovnik
3. Nikola Butina za dramski tekst Umfal u izvedbi Dramske skupine BABE Slunj

NAGRADA ZA NAJBOLJI NOVI DRAMSKI TEKST ili prilagodbu pripala je Kristini Štebih za originalni dramski tekst Ne izlazi bez čarapa u izvedbi Kazališne družine „Štolcer” Čakovec

Za najbolju GLAVNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:
1. Kristina Štebih za ulogu Fiolične Treze u predstavi Ne izlazi bez čarapa Kazališne družine “Štolcer” Čakovec
2. Nikola Butina za ulogu Babe Kaje u predstavi Umfal Dramske skupine BABE, Slunj
3. Mirjana Galić za ulogu Kike predstavi Teštamenat Kazališta Nova scena, Vinkovci

NAGRADU ZA GLAVNU ŽENSKU ULOGU dobio je Nikola Butina za ulogu Babe Kaje u predstavi Umfal Dramske skupine BABE, Slunj

Za NAJBOLJU GLAVNU MUŠKU ULOGU nominirani su:
1. Željko Mandić za ulogu Ljudana u predstavi Teštamenat Kazališta Nova scena, Vinkovci
2. Damirka Vuković za ulogu Helinanda u predstavi Govori mi o Augusti Kazališne grupe Viktora Cara Emina iz Rijeke
3. Željko Viculin za ulogu Cinca u predstavi Cinco i Marinko Sinjskog pučkog kazališta

NAGRADU ZA GLAVNU MUŠKU ULOGU dobio je Željko Mandić za ulogu Ljudana u predstavi „Teštamenat“ Kazališta Nova scena, Vinkovci

Za NAJBOLJU SPOREDNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:
1. Lucia Luque Akrap za ulogu Kristine u predstavi Gospođica Julija u režiji Christiana Jeana- Michela Jalžečića
2. Jelena Sadrić za ulogu Babe u predstavi Teštamenat u režiji Andrijane Raguž
3. Martina Tabula za ulogu Stelle u predstavi Tramvaj zvan Žudnja Dramske amaterske družine POU-a Vodice

Nagrada za NAJBOLJU SPOREDNU ŽENSKU pripala je Luciji Luque Akrap za ulogu Kristine u predstavi Gospođica Julija u režiji Christiana Jeana- Michela Jalžečića

Za NAJBOLJU SPOREDNU MUŠKU ULOGU nominirani su:
1. Ivan-Goran Herman za ulogu Bogeca u predstavi Ne izlazi bez čarapa Kazališne družine „Štolcer“ Čakovec u režiji Dejana Buvača 
2. Ivan Simon za ulogu Ludonje u predstavi Teštamenat Kazališta Nova scena, Vinkovci u režiji Andrijane Raguž
3. Domagoj Ivanković za ulogu Joce u predstavi Teštamenat Kazališta Nova scena, Vinkovci u režiji Andrijane Raguž

NAGRADU ZA NAJBOLJU SPOREDNU MUŠKU ULOGU dobio je Ivan Simon za ulogu Ludonje u predstavi Teštamenat u režiji Andrijane Raguž

NAGRADA ZA NJEGOVANJE KULTURNE BAŠTINE pripala je Kazalištu Nova scena, Vinkovci za predstavu Teštamenat u režiji Andrijane Raguž

NAGRADA ZA INVENTIVNOST nije dodijeljena


U okviru vodičkoga dijela Festivala održan je i 12. Međunarodni festival amaterskih kazalištaJADRAN 2016. na kojem su se predstavila najuspješnija amaterska kazališta iz Slovenije i BiH. 

Programsku knjižicu 56. FHKA prelistajte OVDJE, a festivalski letak s programom i programska knjižica dostupni su i na dnu web stranice. FOTOGRAFIJE svih festivalskih predstava te otvaranja, dodjele nagrada i svečane završnice pogledajte na facebook stranici HSK-a

Suorganizaciju 56. FHKA zahvaljujemo Pučkom otvorenom učilištu Pazin, Pučkom otvorenom učilištu Vodice i Maistri d.d., a održavanje Festivala pomogli su Ministarstvo kulture RH, Šibensko-kninska županija, Grad Pazin, Grad Vodice, Turistička zajednica Grada Vodica, Podravka d.d. i Maistra d.d.

Medijski pokrovitelji Festivala: Radio Istra, Šibenski list, Radio Šibenik i Radio Ritam Šibenik.


Dobitnici festivalskih nagrada sa članovima Povjerenstva

FESTIVALSKI PROGRAM

PAZIN - Spomen dom

20. – 22. svibnja 2016.

PETAK, 20. svibnja 2016. 

17:00 SVEČANO OTVARANJE 

17:30 – H. C. Andersen: MALA SIRENA
           Bjelovarsko kazalište – Skupina Bjelokaz 1

19:00 – Ivan Abibović: JAMAC

  Dramska sekcija KUD-a „Požeška dolina“, Požega

20:15 Francis Veber: VEČERA SA CAREM

              Udruga kazališnih amatera – Gradsko kazalište Đurđevac 

22:00 OKRUGLI STOL

            Spomen dom Pazin – Dvorana Istra

SUBOTA, 21. svibnja 2016.

10:00 – Milan Grgić: PROBUDI SE KATO

             Dramska družina KUD-a „Naša lipa“ Tuhelj

13:30 ČAROBNI DJEČJI KUTAK

               baletna predstava

            Baletni studio Jastrebarsko

15:15 – Danko Ronta: SVAKOME JEDNOM U ŽIVOTU KRENE

  Dramska sekcija KUD-a „Đeram“ Viljevo  

16:30 Tibor Martan: OGLEDI

              Dramska družina KUD-a „Marof“ Novi Marof

19:30 Saška Rakef: ZOO!

             prema motivima romana Mi djeca s kolodvora Zoo!

          Dramski studio DADA Kazališne družine Pinklec i

 Centar za mlade Čakovec

21:00 – Luko Paljetak: GOVORI MI O AUGUSTI

             Kazališna grupa Viktora Cara Emina, Rijeka

22:15 – OKRUGLI STOL

Spomen dom Pazin – Dvorana Istra

NEDJELJA, 22. svibnja 2016.

10:30 – Štefica Fanjek: AUDICIJA

             Zelinsko amatersko kazalište ZAMKA

13:00 Pero Budak: TEŠTAMENAT

             Kazalište Nova scena, Vinkovci

17:00 ALISA

plesna predstava prema bajci L. Carrolla Alisa u zemlji čudesa

            Plesni i baletni studio Doma kulture Kristalna kocka vedrine, Sisak

18:15 – OKRUGLI STOL

             ZATVARANJE 1. DIJELA 56. FHKA

          Spomen dom Pazin – Dvorana Istra

VODICE - Kulturni centar
27. – 29. svibnja 2016.

PETAK, 27. svibnja 2016.

16:30 SVEČANO OTVARANJE   

17:00 –  Tennessee Williams: TRAMVAJ ZVAN ŽUDNJA

             Dramska amaterska družina POU-a Vodice

19:15 –  Carlo Goldoni: RIBARSKE SVAĐE / POPRASK NA LAGUNĔ

             *predstava na češkom jeziku

             Kazališna sekcija Češke besede Ljudevit Selo

21:15 – Kristina Štebih: NE IZLAZI BEZ ČARAPA

               Kazališna družina „Štolcer“ Čakovec

22:50 OKRUGLI STOL

             POU Vodice – Dvorana Lira

SUBOTA, 28. svibnja 2016.

10:00 Martin McDonagh: BLAZINEC

 prijevod: Tina Mahkota

 Kazalište ZARJA Celje - Slovenija

            *predstava na slovenskom jeziku

*ne preporuča se mlađima od 15 g.

12. Međunarodni festival amaterskih kazališta JADRAN 2016.

13:30 Jasminka Petek Krapljan & Jasmin Novljaković: ŽENE

             prema tekstovima drama Henrika Ibsena

            Amaterska kazališna družina „Kuntrata“, Sv. Filip i Jakov

15:30 – Anton Pavlovič Čehov: SVADBENI PIR

            Satiričko kazalište mladih Slavonski Brod

17:30 Rebecca Agić: SCENE NA SCENI

             Teatar Gaudeamus – Centar KNAP, Zagreb

19:30 – Luigi Pirandello: ŽENA SA CVIJETOM U USTIMA

 Amatersko kazalište Gospić – POU „Dr. Ante Starčević“ Gospić

21:15 - August Strindberg: GOSPOĐICA JULIJA

Dramska skupina eRKaVe, Zagreb 

22:30 OKRUGLI STOL

             POU Vodice – Dvorana Lira

NEDJELJA, 29. svibnja 2016.

9:30 – Antun Gleđević: SKARESTIJA OD BUMBAKA

Studentski teatar „Lero“, Dubrovnik

11:40 – Mate Matišić: CINCO I MARINKO

             Sinjsko pučko kazalište

13:40 – Nikola Butina: UMFAL

 Dramska skupina BABE, Slunj

15:15 – OKRUGLI STOL

             POU Vodice – Dvorana Lira

17:00 – Aleksandar Pejaković: POTOP

             Banjalučko studentsko pozorište, BiH

12. Međunarodni festival amaterskih kazališta JADRAN 2016.

19:00 SVEČANA DODJELA NAGRADA I PRIZNANJA

              ZATVARANJE FESTIVALA