DODJELOM NAGRADA I PRIZNANJA ZAVRŠEN 57. FHKA

Nakon 6 festivalskih dana, 2 grada domaćina i 22 odigrane najbolje hrvatske amaterske predstave u Vodicama je 28. svibnja završeno 57. izdanje Festivala hrvatskih kazališnih amatera. U finalu i svečanoj završnici Festivala dodijeljene su festivalske nagrade i priznanja, a u nastavku saznajte tko su laureati ovogodišnjeg Festivala.

 

Kazališna karavana 57. Festivala hrvatskih kazališnih amatera ove je godine igrala na pazinskim i vodičkim daskama.

Najbolje hrvatske amaterske skupine, odabrane u konkurenciji od 179 prijavljenih, odigrale su 22 najuspješnije predstavePazinu, od 12. do 14. svibnja i Vodicama, od 26. do 28. svibnja, a u okviru ovogodišnjeg FHKA u Vodicama je održan i 13. Međunarodni festival amaterskih kazališta „Jadran 2017.“ na kojem su nastupila amaterska kazališta iz susjednih zemalja - Slovenije te Bosne i Hercegovine.

Festivalu su prethodile županijske smotre i selektiranja koja su pratili izbornici Festivala: Jasen Boko, dramaturg, Igor Ružić, kazališni kritičar, Dubravka Crnojević-Carić, glumica i redateljica, Gordana Ostović, dramatičarka i kazališna kritičarka, Joško Ševo, glumac, Ozana Iveković, dramska pedagoginja, Robert Raponja, redatelj te Alen Biskupović, teatrolog i kazališni kritičar.

Svih 6 festivalskih dana budno je pratilo Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: dr. sc. Dubravka Crnojević-Carić, glumica, redateljica i teatrologinja, Robert Raponja, kazališni redatelj i pedagog i Mirta Zečević, glumica, članica ansambla Drame HNK Zagreb, a prema njihovoj odluci u svečanoj završnici proglašene su nominacije i dobitnici festivalskih nagrada.

Galerije fotografija Festivala pogledajte OVDJE (1. - dio Pazin) i OVDJE (2. dio - Vodice)

NOMINACIJE I NAGRADE 57. FHKA

 Za NAJBOLJU PREDSTAVU U CJELINI nominirane su predstave:
1. "Novi doživljaji dobrog vojnika Švejka"  u izvedbi Kazališne skupine „Panika“ Češke besede Sisak
2. "Doktor Wong" u izvedbi Teatra Gaudeamus Centra KNAP, Zagreb
3. "Grad sjena" u izvedbi Studentskog teatra Lero iz Dubrovnika

Nagrada za NAJBOLJU PREDSTAVU 57. FHKA pripala je Studentskom teatru Lero iz Dubrovnika za predstavu Davora Mojaša „Grad sjena“.

Za NAJBOLJU REŽIJU nominirani su: 
1. Silvio Stilinović za režiju predstave „Maturanti“ Satiričkog kazališta mladih Slavonski Brod
2. Rebecca Agić za režiju predstave „Doktor Wong“ Teatra Gaudeamus Centra KNAP, Zagreb
3. Maja Margareta Fabičević za režiju predstave „Sutra pripada meni“ Bjelovarskog kazališta

Nagradu za NAJBOLJU REŽIJU dobio je Silvio Stilinović za režiju predstave „Maturanti“ Satiričkog kazališta mladih Slavonski Brod.

Za NAJBOLJI NOVI DRAMSKI TEKST nominirani su:
1. Danko Ronta za tekst predstave „Cigan“ u izvedbi Dramske sekcija KUD-a „Đeram“ Viljevo
2. Nikola Šubić za tekst predstave „Paralele“ u izvedbi Teatra Scena, Rijeka
3. Darko Vidović za tekst predstave „U ime oca, sina i strica ili kak' je Junk Vrbovca dobil“ Kazališne amaterske družine POU-a Vrbovac

Nagrada za NAJBOLJI NOVI DRAMSKI TEKST pripala je Danku Ronti za tekst predstave „Cigan“ u izvedbi Dramske sekcija KUD-a „Đeram“ Viljevo.

Za najbolju GLAVNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:
 1. Vanja Čiča za ulogu Trice u predstavi „Maturanti“ Satiričkog kazališta mladih Slavonski Brod
2. Zdenka Bartol za ulogu Bare u predstavi „U ime oca, sina i strica ili kak' je Junk Vrbovca dobil“ Kazališne amaterske družine POU-a Vrbovec
3. Ana Šerlija za ulogu Veronike u predstavi „Veronikin rubac“ Dramske udruge Proložac

 Nagradu za GLAVNU ŽENSKU ULOGU dobila je Vanja Čiča za ulogu Trice u predstavi „Maturanti“ Satiričkog kazališta mladih Slavonski Brod

Za NAJBOLJU GLAVNU MUŠKU ULOGU nominirani su:
1. Vedran Vitez za ulogu Ognjena u predstavi „Doktor Wong“ Teatra Gaudeamus Centra KNAP, Zagreb
2. Alen Lorencin za ulogu Cile u predstavi „Paralele“ Teatra Scena, Rijeka
3. Mihovil Dubić za ulogu Franje u predstavi „Tko pjeva zlo ne misli“ PAX-ića – Amaterskog kazališta
POU-a Samobor
Nagradu za GLAVNU MUŠKU ULOGU dobio je Vedran Vitez za ulogu Ognjena u predstavi
„Doktor Wong“ Teatra Gaudeamus  Centra KNAP, Zagreb

 

Za NAJBOLJU SPOREDNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:
1. Mila Knezović za ulogu Ester u predstavi „Veronikin rubac“ Dramske udruge Proložac
2. Sanja Pilek za ulogu Jalže u predstavi „U ime oca, sina i strica ili kak' je Junk Vrbovca dobil“ Kazališne amaterske družine POU-a Vrbovac
3. Anamarija Jazvić za ulogu Zmije u predstavi „Maturanti“ Satiričkog kazališta mladih Slavonski Brod

Nagrada za NAJBOLJU SPOREDNU ŽENSKU pripala Mili Knezović za ulogu Ester u predstavi „Veronikin rubac“ Dramske udruge Proložac.

Za NAJBOLJU SPOREDNU MUŠKU ULOGU nominirani su:
1. Lovro Rimac za ulogu Fulira u predstavi „Tko pjeva zlo ne misli“ PAX-ića – Amaterskog kazališta POU-a Samobor
2. Antonio Klauda za ulogu kuhara u predstavi „Sutra pripada meni“ Bjelovarskog kazališta
3. Ivan Sabljak za ulogu Hrvoja u predstavi „Doktor Wong“ Teatra Gaudeamus Centra KNAP iz Zagreba
Nagradu za NAJBOLJU SPOREDNU MUŠKU ULOGU dobio je Lovro Rimac za ulogu Fulira u predstavi „Tko pjeva zlo ne misli“ u izvedbi PAX-ićaAmaterskog kazališta POU-a Samobor

NAGRADA ZA NJEGOVANJE KULTURNE BAŠTINE pripala je Kazališnoj amaterskoj družini POU-a Vrbovec za predstavu „U ime oca, sina i strica ili kak' je Junk Vrbovca dobil“ Darka Vidovića.

NAGRADA ZA INVENTIVNOST dodijeljena je Češkoj besedi Sisak za predstavu „Novi doživljaji dobrog vojnika Švejka“ J. Hašeka u režiji Silvije Vadla.

Povjerenstvo je dodijelilo i POSEBNE POHVALE zaslužnima za:
1. pedagoški rad Tatjani Mesiček, voditeljici PAX-ića Amaterskog kazališta POU-a Samobor
2. kolektivnu igru u predstavi “Sutra pripada meni“ Bjelovarskog kazališta
3. vizualni identitet predstave „Paralele“ u izvedbi Teatra Scena iz Rijeke

Za nastup na Razglednici 7 Hrvatskog sabora kulture odabrani su:
1. odabir „Paralele“, Nikole Šubića u izvedbi Teatra Scena iz Rijeke
2. odabir „Sutra pripada meni“ u izvedbi Bjelovarskog kazališta

Pokroviteljstvo i materijalnu potporu 57. Festivala HKA u organizaciji Hrvatskog sabora kulture osiguralo je Ministarstvo kulture RH, a njegovu realizaciju materijalno su pomogli i Šibensko-kninska županija, Grad Vodice, Turistička zajednica grada Vodica, Grad Pazin i Turistička zajednica Središnje Istre. Vrijednu suorganizaciju i ove godine pružili su POU Pazin, POU Vodice te Maistra d.d. kao suorganizator i sponzor.

PROGRAMSKU KNJIŽICU I FESTIVALSKI PROGRAM možete preuzeti na dnu stranice.