46. Susret hrvatskih pjevačkih zborova

U organizaciji Hrvatskog sabora kulture, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske 12. i 13. listopada 2013. godine u Novigradu - Cittanova održan je 46. Susret hrvatskih pjevačkih zborova.

 

 

 

 

Susret se održao u prigodi 65. obljetnice Hrvatskog sabora kulture, krovne organizacije kulturno-umjetničkog amaterizma u Republici Hrvatskoj, a deseti put u Gradu Novigradu u suorganizaciji Katedre Čakavskog sabora za glazbu Novigrad, Hrvatskog društva skladatelja HDS-ZAMP, Lagune Novigrad d.d., uz dugogodišnje supokrovitelje Istarsku županiju, Grad Novigrad i Turističku zajednicu Grada Novigrada.
Na Susretu je tijekom dvodnevnog programa nastupilo više od 600 pjevača unutar 11 hrvatskih zborova u  konkurenciji te ukupno 7 gostujućih zborova iz Novigrada, Fana, Ljubljane i Beograda.
Izbor zborova sudionika ovogodišnjeg Susreta rezultat je ukupno 10 selekcija koje su se tijekom godine odvile unutar 9 županijskih smotri kao i na jednom samostalnom preslušavanju koncerata zbora HPD „Slavulj“ u Sisačko-moslavačkoj županiji. Mješoviti zbor „Vox Animae“, kao nositelj Grand Prixa 45. Susreta hrvatskih pjevačkih zborova imao je prvo direktnog nastupa na 46. Susretu. Zborovi koji su nastupili u konkurenciji, svoj su nastup izborili plasmanom unutar 10 županijskih smotri i samostalnih preslušavanja koji su održani po sljedećem rasporedu:
1. 19.05.2013.    16. Smotra pjevačkih zborova Bjelovarsko-bilogorske županije
2. 19.05.2013.    48. Smotra pjevačkih zborova i vokalnih grupa Karlovačke županije
3. 31.05.-01.06. 41. Susret pjevačkih zborova „Naš kanat je lip“
4. 01.06.2013.    14. Smotra pjevačkih zborova i 10. smotra malih vokalnih sastava Koprivničko-križevačke županije     
5. 08.06.2013.    Susret pjevačkih zborova Primorsko-goranske županije „Kanat pul Ronjgi“
6. 16.06.2013.    Smotra zborova i malih vokalnih sastava Zagrebačke županije
7. 16.06.2013     Smotra zborova Krapinsko-zagorske županije
8. 16.06.2013.    15.Smotra pjevačkih zborova i malih vokalnih sastava Međimurske županije
9. 16.06.2013.    36. susreti zagrebačkih amatera
10. 17.06.2013.  Samostalno preslušavanje (Mješoviti zbor HPD-a „Slavulj“, Petrinja)
U ocjenjivanju najboljih na županijskom nivou sudjelovali su stručni suradnici Hrvatskog sabora kulture, eminentni hrvatski dirigenti Tomislav Fačini, Robert Homen, Goran Jerković, Neven Radaković, Ivan Josip Skender, Zdravko Šljivac i Luka Vukšić.
Bogati zborski program 46. Susreta zamišljen je unutar dva dijela; natjecateljski dio programa održan je tijekom popodneva 12.10. s početkom od 16 i 30 sati, dok je revijalni dio Susreta 13. 10. od 11 sati obuhvatio kraće nastupe svih zborova uključujući i reprezentativni repertoar zborova „Coro polifonico Malatestiano“ i Akademskog zbora „Colegium musicum“. Gostujući slovenski Komorni zbor Ave, nastupio je na kraju prvog dana Susreta pod ravnanjem člana stručnog povjerenstva, slovenskog dirigenta i skladatelja Ambroža Čopija. Revijalni dio Susreta donio je novost i svježinu unutar programa Susreta što je rezultiralo prepunom dvoranom novigradskog Kina, te festivalskom atmosferom sudionika.
 
46. Susret svečano su otvorili Mješoviti pjevački zbor Glazbenog društva „Sokol” izvođenjem državne himne, te skladbama Matka Brajše-Rašana „Krasna zemljo Istro mila“ te „Hrvatski pjevački pozdrav” Rudolfa Matza u obradi Emila Cossetta. Sudionike i publiku pozdravila je Pročelnica za društvene djelatnosti Grada Novigrada-Cittanove gđa. Ružica Mitrović-Maurović, te tajnik Hrvatskog sabora kulture g. Dražen Jelavić koji je dodijelio Priznanja istaknutim pojedincima za pomoć u radu Hrvatskog sabora kulture u prigodi 65. obljetnice. Nakon toga u prigodi 10. obljetnice održavanja Susreta u Novigradu, kao gosti programa zajednički su nastupili 4 novigradska zbora i to Ženski zbor „Lavanda“, Ženski vokalni sastav „Cittanova vocalensemble“ ZT,  Župni pjevački zbor župe Sv. Pelagija, Župni zbor Sv. Ivana Krstitelja Dajla s 3 pjesme istarskih autora pod ravnanjem Darija Bassanesea i Ivane Paule Gortan-Carlin.
 
Nakon održanog koncertnog programa Susreta tijekom dva dana, u nedjelju 13.10., u očekivanju rezultata stručnog povjerenstva, održano je zajedničko pjevanje svih sudionika koje su poveli Mješoviti pjevački zbor „Emil Cossetto“ i Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“ pod ravnanjem Josipa degl' Ivellia te Mješoviti zbor Hrvatskog pjevačkog društva „Kalnik“ pod ravnanjem Branke Špoljar. Nakon toga, uslijedila je svečanost podjele nagrada i priznanja svim zborovima sudionicima i njihovim dirigentima koju su podijelili tajnik HSK-a Dražen Jelavić i stručna suradnica za glazbenu kulturu HSK Srđana Vrsalović, uz članove stručnog povjerenstva. Susret je svečano zatvorila predsjednica Katedre Čakavskog sabora za glazbu Novigrad dr.sc.Ivana Paula Gortan-Carlin.
 
Stručno povjerenstvo koje je ocjenjivalo natjecateljski dio programa Susreta djelovalo je u sastavu Đeni Dekleva-Radaković, Martina Zadro i Ambrož Čopi.
 
Zadaci stručnog povjerenstva obuhvatili su praćenje i umjetničko vrednovanje koncertnih programa svih zborova u konkurenciji, sudjelovanje u stručno umjetničkim konzultacijama s predstavnicima i dirigentima pojedinih zborova poslije koncertnih nastupa u subotu i nedjelju, izbor najuspješnijih zborova prema kategorijama propisani Pravilnikom 46. Susreta te pisanje umjetničke prosudbe o svim izvedenim koncertnim programima na Susretu koji su uz DVD Susreta dostavljeni sudionicima nakon održanog Susreta.
 
PROGRAM NATJECATELJSKOG DIJELA SUSRETA
Subota, 12. listopada 2013., 16:30 sati
 
1. Mješoviti pjevački zbor Glazbenog društva „Sokol”, Buzet
Ileana Pavletić Perosa, dirigentica
1. Giovanni Pierluigi da Palestrina: Sicut cervus desiderat        
2. Josip Kaplan (tekst: Dorotea Štifanić Mislej): Brazda
3. Josip Štolcer Slavenski: Voda zvira      
 
2. Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Rudolf Rajter“, Ivanec
Jelena Gotal, dirigentica
1. Zoltan Kodaly: Esti dal
2. Zlatko Grgošević : Oko žnjačkoga venca, IV. Na večer
3. Rudolf Rajter (tekst: Grigor Vitez): Hrast       
 
3. Ženski pjevački zbor KUD-a „Učka“, Matulji
Saša Matovina, dirigent
1. Ivan Matetić Ronjgov:  Ćaće moj
Solisti: Doris Stanić, Lučila Jambrek        
2. Žan Jakopač: Di je, ni je
Solisti: Doris Stanić, Lučila Jambrek
3. Robert Pilepić, Radovan Tadej:  Žažara  
 
4. Mješoviti pjevački zbor „Emil Cossetto“, Zagreb
Josip degl' Ivellio, dirigent
1. Krsto Odak: Na Voskresenije Hristovo
2. Domenico Bartolucci: Ave Maria
3. Emil Cossetto (tekst: Josip Jurjević): Domovina naša
 
5. Zbor KUD-a „Petar Zrinski“, Vrbovec
Mirela Mihajlović, dirigentica
1. Rudolf Matz (tekst: Milan Krmpotić): Steza
2. Eric Whitacre(tekst: Rudyard Kipling): The Seal Lullaby
3. Emil Cossetto: Slavonska poskočica
 
6. Komorni zbor KPD-a „Zlatarjeve“, Zlatar
Adam Mokos-Pazman, dirigent
1. Pierre Passereau: Il est bel et bon      
2. Adalbert Marković: Otče naš
Solisti: Sara Parlaj, Željka Kurečić, Marijan Parlaj        
3. Emil Cossetto: Još jenput
 
7. Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj", Petrinja
Josip degl' Ivellio, dirigent
1. Dmitrij Bortnjanski: Dostojno  jest      
2. Rudolf Matz: Kad  Ljubmir  uteče        
3. Emil Cossetto: Mura,  Mura      
 
8. Mješoviti zbor Hrvatskog pjevačkog društva „Kalnik“, Križevci
Branka Špoljar, dirigentica
1. Mátyás Seiber: There was an old man in a tree
2. Igor Kuljerić (tekst: Miroslav Krleža): Gumbelijum roža fino diši
3. Josip Konfic: That's the spirit
 
9. Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Senka Bašek-Šamec, dirigentica
1. John Bennet: Weep  o mine eyes
2. Lajos Bardos: Popule meus
Solisti: Zoran Ciglarić, Alen Horvat 
3. Dušan Prašelj: Trešete   
 
10. Prvo hrvatsko pjevačko društvo „Zora", Karlovac
Radmila Bocek, dirigentica
1. Orlando di Lasso: O la, o che bon eccho!       
2. Branko Starc: Plaudite manibus 
3. Emil Cossetto: Lijepo pjeva za lugom djevojka
 
11. Mješoviti pjevački zbor „Vox animae“, Split
Tomislav Veršić, dirigent
1. Sergej Rahmanjinov:      Bogorodice djevo
2. Eric Whitacre: Water night       
3. Emil Cossetto: Čardaš
 
12. GOSTI - Komorni zbor Ave, Ljubljana
Ambrož Čopi, dirigent
1. Felix Mendelssohn: Jauchzet dem hern alle welt
2. Sergey Khvoshchinsky: Bogorodice Djevo, radujsja
3. Ambrož Čopi: Otče naš (iz Tri duhovnikh hora)               
4. Ambrož Čopi: Psalm 108, Laus Domini et imploratio auxilii   
5. Andrej Makor (stihovi: Marko Margon): Prav po prstih
6. Prekmurska narodna pjesma (obrada: Mojca Prus): Šürka je Tisa
 
 
 
PROGRAM REVIJALNOG DIJELA SUSRETA
Nedjelja, 13. listopada 2013., 11:00 sati
 
1. GOSTI - Coro Incanto Malatestiano, Fano
Francesco Santini, dirigent
1. Javier Busto: Ave Maria
2. Benjamin Britten: A Hymn to the Virgin
3. Eric Whitacre: Lux aurumque
4. Franz Biebl: Ave Maria
5. James Edward Moore: An Irish blessing
6. Bruno Bettinelli: Già mi trovai di Maggio
7. Javier Busto: Esta tierra
 
2. Prvo hrvatsko pjevačko društvo „Zora“, Karlovac
Radmila Bocek, dirigentica
1. John Kander (obrada: Mark Hayes, stihovi: Fred Ebb): Tema iz filma „New York, New York“    
 
3. Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Rudolf Rajter“, Ivanec
Jelena Gotal, dirigentica
1. Josip Štolcer Slavenski: Zagorska Pesma
2. Davor Bobić: Zeleni Jure                                                  
 
4. Ženski pjevački zbor KUD-a „Učka“, Matulji
Saša Matovina, dirigent
1. Ivan Matetić Ronjgov: Bilo vavek veselo
2. Crnačka duhovna pjesma (obrada: Peter Hebermann): Good news
Solisti: Doris Stanić, Linda Lenac         
 
5. Mješoviti pjevački zbor „Emil Cossetto“, Zagreb
Josip degl' Ivellio, dirigent
1. Giacomo Gastoldi: Amor vittorioso
2. George David Weiss, Hugo Peretti & Luigi Creatore / Anne Raugh & Deke Sharon: The lion sleeps tonight
 
6. Zbor KUD-a „Petar Zrinski“, Vrbovec
Mirela Mihajlović, dirigentica
1. Crnačka duhovna pjesma (obrada: Branko Starc): Nobody knows
Ana Jaklinović, mezzo-sopran
2. Makedonska narodna pjesma (obrada: Dragan Šuplevski): Rum dum dum
 
7. Komorni zbor KPD-a „Zlatarjeve“, Zlatar
Adam Mokos-Pazman, dirigent
1. Niko Bilić, Goran Kanceljak: Bože, smijem li
2. Richard Genee: Insalata Italiana
 
8. Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja
Josip degl' Ivellio, dirigent
1. Paul McCartney (obrada: Emil Cossetto): Yesterday      
2. Ljuboslav Kuntarić (obrada: Ljuboslav Kuntarić, stihovi: Blanka Chudoba): Autobus Calypso
 
9. Mješoviti zbor Hrvatskog pjevačkog društva „Kalnik“, Križevci
Branka Špoljar, dirigentica
1. Izraelska narodna pjesma (obrada: Emil Cossetto): Večer ruža
Natalija Kralj, sopran
2. Christopher Marshall (prema narodnoj pjesmi s otoka Samoe): Minoi, Minoi
 
10. Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Senka Bašek-Šamec, dirigentica
1. Thomas A. Dorsey: Precious lord
2. George Gershwin (stihovi: Ira Gershwin): I got rhythm
 
11. Mješoviti pjevački zbor Glazbenog društva „Sokol”, Buzet
Ileana Pavletić Perosa, dirigentica
1. Dušan Prašelj (stihovi: Daša Kabalin): Sajam
 
12. Mješoviti pjevački zbor „Vox animae“, Split
Tomislav Veršić, dirigent
1. John Bennet: Weep, o mine eyes    
2. Boris Papandopulo: Pozdrav zori dalmatinskoj
 13. GOSTI - Akademski zbor „Collegium Musicum“, Beograd
Dragana Jovanović, dirigentica
1. Marko Tajčević: Dodolske pesme
2. Srpska narodna pjesma: Kiša pada
3. Stevan St. Mokranjac: Primorski napjevi
4. Toma Prošev: Mussandra II
5. Zapro Zaprov: Livada
6. Petar Lyondev: Ergen Deda
7. Boro Tamindžić: Šaljive minijature iz Crne Gore
Tijana Ilišević, sopran
8. Dimitrije O. Golemović: Lastavici, iz Lazaričkih pesama
9. Dušan Kostić: Bačke pošalice
ZAJEDNIČKO PJEVANJE SVIH ZBOROVA
SVEČANA PODJELA NAGRADA I PRIZNANJA
               
PRIZNANJA I NAGRADE SUSRETA
1. nagrada Hrvatskog sabora kulture dodijeljena je :
Mješovitom pjevačkom zboru „Vox Animae“ iz Splita i dirigentu Josipu Veršiću, koji su ovom nagradom osvojili i nastup na 3. Razglednici Hrvatskog sabora kulture, koje će se održati 15. prosinca 2013. u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu pod pokroviteljstvom predsjednika RH dr.sc. Ive Josipovića.
2. Nagrada Hrvatskog sabora kulture dodijeljena je :
Pjevačkom zboru Josip Štolcer Slavenski iz Čakovca  i dirigentici Senki Bašek šamec
3. nagrada Hrvatskog sabora kulture dodijeljena je :
Mješovitom zboru HPD-a „Kalnik“ Križevci i dirigentici Branki Špoljar
Nagradu Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja
dodijeljena je :  
Mješovitom zboru HPD-a „Kalnik“ Križevci i dirigentici Branki Špoljar za skladbu „Gumbelijum roža fino diši“ Igora Kuljerića
 
Ostale nagrade:
Nagrada za adekvatno stilsko tumačenje djela renesanse dodijeljena je :
Komornom zboru KPD-a „Zlatarjeve“ iz Zlatara i dirigentu Adamu Mokosu Pazmanu za
skladbu „Il est bel et bon“ Pierre Passereaua
Najbolju izvedbu djela suvremenog repertoara dodijeljena je :
Mješovitom pjevačkom zboru „Vox Animae“ iz Splita i dirigentu Josipu Veršiću za skladbu „Water night“ Erica Whitacrea
Za najbolju izvedbu djela hrvatske folklorne baštine dodijeljena je :
Pjevačkom zboru Josip Štolcer Slavenski iz Čakovca i dirigentici Senki Bašek šamec za skladbu  „Trešete“ Dušana Prašelja.
Za iznimno oblikovan zborski zvuk dodijeljena je:
         Ženskom pjevačkom zboru KUD-a „Učka“ Matulji i dirigentu Saši Matovini 
Dirigentu za najbolji umjetnički dojam sa zborom dodijeljena je :
        Tomislavu Veršiću
 
***
Voditelji Susreta bili su Vladimir Pernić i Mirjana Pavletić. Susret je u cijelosti snimio te medijski popratio Hrvatski radio. Svi sudionicima nakon Susreta poslane su službene video snimke Susreta na DVD-u kao i fotografije autora Marka Pletikose, kao i izvješća Stručnog povjerenstva o njihovim izvedbama. Autorice promotivnih i programskih materijala Susreta bile su članice dizajnerskog studija Babushke (Tina Bauer i Marija Juza).