27. Susret hrvatskih puhačkih orkestara

U subotu i nedjelju, 8. i 9. lipnja 2013. u gradu Novom Vinodolskom održao se 27. Susret hrvatskih puhačkih orkestara pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Županije Primorsko-goranske, a u zajedničkoj organizaciji Hrvatskog sabora kulture, Grada Novog Vinodolskog, Centra za kulturu grada Novog Vinodolskog, Hrvatskog društva skladatelja HDS-ZAMP, TZ grada Novog Vinodolskog, TZ grada Crikvenice, Jadrana d.d. Crikvenica i Turističke agencije Lišanj turist d.o.o. – Hotel Lišanj. Programske odrednice Susreta pripremila je stručna služba Hrvatskog sabora kulture u suradnji sa stručnim savjetom za puhačke orkestre HSK, prof. Mladenom Tarbukom, Šimom Vulelijom, Tomislavom Fačinijem te Markom Poklepovićem.

SELEKCIJSKE SMOTRE:
Ovom je mnogobrojnom Susretu prethodilo 10 županijskih Smotri i jedno samostalno preslušavanje na kojemu je nastupilo više od 1800 glazbenika unutar 51 orkestra u selekciji od kojih se 19 najuspješnijih plasiralo na 27. Susret, a 18 i nastupilo. U selekciji najuspješnijih orkestara na Smotrama kao selektori sudjelovali su stručni suradnici Hrvatskog sabora kulture: Robert Homen, Vanja Lisjak. Marko Poklepović, Šime Vulelija i Hari Zlodre.

Smotre su se održale po sljedećem rasporedu:
24.03., Karlovac, Karlovačka županija, 14. smotra puhačkih orkestara Karlovačke županije
21.04., Klis, Splitsko – dalmatinska županija, 5. smotra puhačkih orkestara Splitsko-dalmatinske županije
21.04., Vrbovec, Zagrebačka županija, 27. smotra puhačkih orkestara Zagrebačke županije
27.04., Đurđevac, Koprivničko-križevačka županija, 14. smotra puhačkih orkestara Koprivničko-križevačke županije
27.04., Nova Gradiška, Slavonija i Baranja, 34. smotra puhačkih orkestara Saveza amaterskih puhačkih orkestara Slavonije i Baranje
28.04., Breznički Hum, Varaždinska županija, 10. županijska smotra puhačkih orkestara Varaždinske županije
28.04., Vrbovsko, Primorsko goranska županija, 27. smotra hrvatskih puhačkih orkestara Primorsko-goranske županije
04.05., Čazma, Bjelovarsko-bilogorska županija, 12. smotra puhačkih orkestara Bjelovarsko-bilogorske županije
04.05., Belica, Međimurska županija, Selekcijska smotra puhačkih orkestara Međimurske županije
04.05., Zagreb, Smotra puhačkih orkestara Grada Zagreba
05.05., Zabok, Krapinsko zagorska županija, 19. smotra puhačkih orkestara Krapinsko-zagorske županije

SUDIONICI:
Na 27. Susretu tako je nastupilo 18 najboljih puhačkih orkestara, predstavnika svojih Županija unutar 3 kategorije koncertnog programa:
 
C-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
1. Gradska glazba „Zvonimir“, Solin
Tonći Ćićerić, dirigent
2. Limena glazba „Sv. Martin“, 
Breznički Hum
Stjepan Šobak, dirigent
3. Puhački orkestar DVD-a Stankovo
Dragutin Fabijanić, dirigent
4. Puhački orkestar DVD-a Vrbovsko
Boris Kolarić, dirigent
5. Puhački orkestar Goričan
Luka Dominik, dirigent
6. Puhački orkestar DVD-a Ogulin
Ivan Masten, dirigent
7. Puhački orkestar DVD-a Kašina
Branko Šarkanj, dirigent
8. Limena glazba DVD-a Virje
Josip Pankarić, dirigent
9. Vatrogasna limena glazba Predavac
Dalibor Kasunić, dirigent
10. Puhački orkestar DVD-a Špičkovina
Ivan Kšenek, dirigent
11. Hrvatski puhački orkestar Kutjevo
Zoran Vlajnić, dirigent
B-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
1. Puhački orkestar Mrzlo Polje
Jurica Rukljić, dirigent
2. Limena glazba Duga Resa
Ivan Masten, dirigent
A-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
1. Limena glazba Belica
Danijel Požgaj, dirigent
2. Gradski puhački orkestar Hrvatskih 
željeznica Varaždin
Darko Navoj, dirigent
3. Gradski puhački orkestar Križevci
Mario Komazin, dirigent
4. Limena glazba KUD-a Sv. Ana Rozga
Marko Bobičanec, dirigent
5. Hrvatski puhački orkestar Gradska glazba Imotski
Ivan Glibota, dirigent

Plakat 27. susreta

STRUČNO POVJERENSTVO činili su: Šime Vulelija (predsjednik), Miro Saje i Hari Zlodre. 
Njihov zadatak bio je pratiti nastupe svih orkestara, ocjeniti razinu njihova muziciranja, odlučiti o najuspješnijim orkestrima u svakoj kategoriji, održati individualne konzultacije s predstavnicima svakog pojedinog orkestra o pojedinostima i detaljima nastupa s komentarima i savjetima za daljnji rad, te napisati pisani izvještaj o svim nastupima Hrvatskom saboru kulture nakon Susreta.
 
O PROGRAMU:
Susret se odvijao unutar dva koncertna dana, počevši zajedničkim muziciranjem svih orkestara u subotu 8. lipnja u 15 i 30 h na Trgu Ivana Mažuranića u Novom Vinodolskom. Tom prigodom izvedene su skladbe Marka Poklepovića pod naslovom „Novovinodolska koračnica“ i „Victoria“ pod ravnanjem samog skladatelja. 
Službeni dio Susreta započeo je u 16.00 sati u Domu kulture, svečanim otvaranjem u kojem su sudjelovali zamjenik gradonačelnika Grada Novog Vinodolskog Velimir Piškulić, zatim, gdin. Berislav Tulić, pročelnik odjela za gospodarstvo i poduzetništva Primorsko-goranske županije te predstavnik Ministarstva kulture gospodin Željko Bistrović iz Konzervatorskog odjela u Rijeci koji se službeno otvorio Susret.
Nakon toga uslijedili su službeni nastupi orkestara C kategorije koncertnog programa koja se prema Pravilima Susreta temeljila na slobodno odabranim programima orkestara u trajanju od 10 do 15 minuta s obveznom izvedbom minimalno jedne skladbe hrvatskog skladatelja.

Program:

C-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
1. Gradska glazba „Zvonimir“, Solin
Karlo Metikoš (obrada: Tonći Ćićerić): Gubec-Beg, uvertira
Pierre la Plante: The Laurel grove, iz suite „In the Forest of the King“
James Swearingen: Seagate ouverture
2. Limena glazba „Sv. Martin“, Breznički Hum
Vladimir Felker: Slavonski svatovac
Glenn Miller: Moonlight serenade
Robert Allmend: Europa Mars
3. Puhački orkestar DVD-a Stankovo
Josip Janković: Kolo br. 1
Gilbert Becaud, Edith Piaf (obrada: Norbert Studnitzky): Überall blühen Rosen
4. Puhački orkestar DVD-a Vrbovsko
John Philip Sousa: Thunderer
Marko Poklepović: Medvjed Brundo
Henry Mancini (obrada: Johan De de Meij): Pink Panther
Harm Evers: Saxophone jubilee
Nikica Kalogjera: Križ na grudima
5. Puhački orkestar Goričan
Tomislav Uhlik: Cirkus na kraju grada
Carl Wittrock: Antarctica
Ralph Gingery: Cross Fire
6. Puhački orkestar DVD-a Ogulin
Heinz Gletz: Spaniens gitarren
Ivo Robić (obrada: Mario Kinel): Samo jednom se ljubi
Solist: Juraj Gerić, truba
Obrada: Stig Gustafson, Sepp Tanzer: Nobody knows
Josip Janković: Kolo br. 1
7. Puhački orkestar DVD-a Kašina
Alfons Vučer (obrada: Vilim Marković): Zagreb, Zagreb
ABBA (obrada: Thomas  Berghoff): Abba Revival, glazbeni potpouri
Perez Prado (obrada: Erwin  Jahreis): Patricia
8. Limena glazba DVD-a Virje
Marko Poklepović: 3rd Millennium
Elmer Bernstein (obrada: Roy Phillippe): The Magnificent seven
James Swearingen: Seagate ouverture
9. Vatrogasna limena glazba Predavac
Tomislav Uhlik: Alla slavonica
Ed Huckeby: Ashland park
Juan Tizol (obrada: Noahiro iwai ): Caravan
10. Puhački orkestar DVD-a Špičkovina
Stefan Nilsson: Gabriella's Song
Augustin Putarek: Oko jene hiže
James Swearingen: Blue Ridge Saga   
11. Hrvatski puhački orkestar Kutjevo
L. van Beethoven (obrada: Kurt  Sorbon): Izbor poznatih melodija
Tomislav Ivčić (obrada: B.Šintić): Šjor Bepo Bagulin

Nakon nastupa 11 orkestara u konkurenciji, kao gost nastupio je najbolji orkestar 32. natjecanja puhačkih orkestara Republike Slovenije - Puhački orkestar Krka pod ravnanjem njihova dirigenta Matevža Novaka. Gostovanjem najboljeg slovenskog ansambla promiče se interkulturalni dijalog i razvija nadasve uspješna suradnja Hrvatskog sabora kulture s Javnim skladom Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Osim toga, kvalitetom izvedbe djela Roberta W. Smitha, Chucka Mangionea te slovenskih autora Lesjaka, Roša i Avsenika Puhački orkestar Krka poslužio je kao uzor svim orkestrima u konkurenciji posebno u razini muziciranja, orkestralnom zvuku i disciplini, te istančanosti interpretacije za kojom hrvatski orkestri trebaju stremiti. 

Susret se nastavio u nedjelju u 10 sati, nastupima orkestara unutar B i A kategorije koncertnog programa prema sljedećem redoslijedu:

B-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
1. Puhački orkestar Mrzlo Polje
Alfred Reed: A little concert suite
Zlatko Strčić: Inspiration Radetzky
Bert Appermont: Ivanhoe
2. Limena glazba Duga Resa
Jan de Haan: Victory
Zlatko Strčić: Inspiration Radetzky
Jan Van der Roost: Suite provencale
A-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
3. Limena glazba Belica
Igor Kuljerić: Predigra renesansnoj komediji
Nikolai Rimsky - Korsakov (obrada:  José Schyns): Procession of the Nobles
Patrick Doyle (obrada: Robert Sheldon): Harry Potter and the Goblet of Fire
Carl Nielsen (obrada: Johan De Meij): Aladdin Suite
4. Gradski puhački orkestar Hrvatskih željeznica Varaždin
Carl Nielsen (obrada: Johan De Meij): Aladdin Suite
Aram Khachaturian (obrada: J. van de Braak): Masquerade
Igor Kuljerić: Predigra renesansnoj komediji
Nikolai Rimsky - Korsakov (obrada:  José Schyns): Procession of the Nobles
5. Gradski puhački orkestar Križevci
Igor Kuljerić: Silbanski tanac
Aram Khachaturian (obrada: J. van de Braak): Masquerade
Carl Nielsen (obrada: Johan De Meij): Aladdin Suite
6. Limena glazba KUD-a Sv. Ana Rozga
Igor Kuljerić: Predigra renesansnoj komediji
Nikolai Rimsky - Korsakov (obrada:  José Schyns): Procession of the Nobles
Aram Khachaturian (obrada: J. van de Braak): Masquerade
Carl Nielsen (obrada: Johan De Meij): Aladdin Suite
7. Hrvatski puhački orkestar Gradska glazba Imotski
Carl Nielsen (obrada: Johan De Meij): Aladdin Suite
Igor Kuljerić: Predigra renesansnoj komediji
Patrick Doyle (obrada: Robert Sheldon): Harry Potter and the Goblet of Fire

A i B programske kategorije obilježio je određen broj zadanih djela propisanih u Pravilima Susreta između kojih su orkestri morali odabrati repertoar u predviđenom trajanju od 15 do 25 minuta za B kategoriju, te 25-30 minuta za A kategoriju. Obvezna skladba u B kategoriji za sve orkestre bila je skladba Zlatka Strčića „Inspiration Radetzky“, dok je A kategoriji bila zadana Suita „Alladin“ Carla Nielsena (u obradi Johana De Meija).

NAGRADE I PRIZNANJA
 

Nakon održanih nastupa, uslijedila je svečana dodjela nagrada i priznanja svim sudionicima Susreta.
Po odluci stručnog povjerenstva predstavnici Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture, g. Zlatko Herček i Milan Ostović te predstavnici tvrtki EURO-UNIT, YAMAHA, B&S i TYCOON dodijelili nagrade najuspješnijim orkestrima.
Nagrade su uz umjetničke skulpture Pere Mrnarevića obuhvatile vrijedne instrumente (BAS BUBANJ YAMAHA MB420JEBL, TRUBU B&S TT635S i SET UDARALJKI TYCON LS-LS001) koje su i ove godine osigurali Ekskluzivni sponzori Susreta tvrtke EURO-UNIT, YAMAHA, B&S i TYCOON.

Nagrađeni su sljedeći orkestri po kategorijama:
A-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
1. Hrvatski puhački orkestar Gradska glazba Imotski (Ivan Glibota, dirigent)
2. Limena glazba Belica (Danijel Požgaj, dirigent)
3. Gradski puhački orkestar Hrvatskih željeznica Varaždin (Darko Navoj, dirigent)
B-KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA
1. Puhački orkestar Mrzlo Polje (Jurica Rukljić, dirigent)
2. nagrada nije dodijeljena
3. Limena glazba Duga Resa (Ivan Masten, dirigent)
C KATEGORIJA KONCERTNOG PROGRAMA:
1. Gradska glazba „Zvonimir“, Solin (Tonći Ćićerić, dirigent)
2. Puhački orkestar DVD-a Špičkovina (Ivan Kšenek, dirigent)
3. Puhački orkestar DVD-a Stankovo (Dragutin Fabijanić, dirigent)

Nagradu Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja osvojila je Limena glazba Belica za izvedbu skladbe“Predigra renesansnoj komediji” Igora Kuljerića, a u ime HDS-a dodijelio ju je gdin. Marko Poklepović.

Već tradicionalno, za vrijeme održavanja Susreta, orkestri iz Belice, Ogulina, Brezničkog Huma, Vrbovskog, Stankova, Goričana, Predavca, Kutjeva i Virja održali su promenadne koncerte tijekom subote i nedjelje na Trgu Ivana Mažuranića u Novom Vinodolskom i Trgu Stjepana Radića u Crikvenici. 

Program Susreta u cijelosti je snimio Hrvatski radio, te popratio unutar ciklusa emisija Amaterska glazba i stvaralaštvo na prvom programu HR-a.